Biežāk uzdotie jautājumi
Kā izvēlēties pareizo Neste eļļu savam auto?
Pareizās eļļas izvēle ir būtiska! Neste Lubricant Advisor rekomendāciju katalogs ir balstīts konkrēto autoražotāju izvirzītajām prasībām! Tikai autoražotājs nosaka, kāda tipa eļļa ir jāizmanto! Eļļas ražotājs, rekomendējot eļļas, pakļaujas šīm autoražotāja prasībām!
Katalogā atrodamas eļļu rekomendācijas vairāk nekā 200 automašīnu zīmoliem un vairāk nekā 12 500 dažādu veidu transportlīdzekļiem!
Savai automašīnai atbilstošo eļļu atradīsi izmantojot šo saiti: Spied šeit!
Ja neatrodi savai automašīnai atbilstošu eļļu vai vēlies, lai to izdarām mēs, lūdzu, sazinies ar mums! Spied šeit!
Kāpēc ir svarīgi izmantot augstas kvalitātes motoreļļas?
Kvalitatīvas motoreļļas izvēle ir nozīmīgs faktors, kurš ilgtermiņā būtiski samazina automašīnas ekspluatācijas izmaksas. Kādēļ Motoreļļa ir tehnoloģiski sarežģīts gala produkts, kuram jāizpilda dažādas funkcijas dzinēja eļļošanas lakā un jāatbilst daudzām prasībām un standartiem- kā starptautiskiem (SAE, ACEA, API u.c.), tā OEM izvirzītajām prasībām!
Motoreļļa sastāv no bāzes eļļas (parasti- vairākām) un atbilstošas piedevu paketes. Ražotājs, izvēloties motoreļļas recepti, vienas un tās pašas klases produktam, piemēram, Volvo 0W-30 ar A5/B5 standartu vai VW grupas automašīnām ar viskozitātes klasēm 5W-30, 0W-30 (504 00/507 00) vai 0W-20 (508 00/ 509 00) var izvēlēties kvalitatīvāku bāzes eļļu un piedevu paketi un mazāk kvalitatīvu. Šis ir viens no iemesliem, kādēļ it kā līdzīgiem produktiem ir dažādas pārdošanas cenas! Eļļas ar vienādiem standartiem, var būt ar ļoti atšķirīgu veiktspēju reālos lietošanas apstākļos!
Protams, lietotājam, pieejot pie eļļu plaukta veikalā, bieži ir grūti noteikt, kura eļļa ir vai nav kvalitatīva. Tomēr jāatceras, ka, izvēloties lētāko un parasti zemas kvalitātes eļļu, pirmie nekvalitatīvas eļļas simptomi parādīsies pēc 5-10 tūkstošu nobraukuma – dzinēja darbība kļūs skaļāka, samazināsies eļļas spiediens un parādīsies eļļas patēriņš, kas nozīmēs, ka liela daļa piedevu būs izstrādājušās. Šie ātrie simptomi ir raksturīgi zemas kvalitātes eļļām. Ilgtermiņā, izmantojot šādas kvalitātes eļļas, dzinējs aizaugs ar degvielas sadegšanas produktiem, var parādīties korozija un tas tiks sliktāk dzesēts, kā arī parādīsies būtisks dzinēja izdilums.
Neste motoreļļas ir ražotas Ziemeļvalstu skarbajam klimatam un apstākļiem, tāpēc mums – Latvijā, tās ir ļoti piemērotas. Sastādot produktus, Neste izmanto visaugstākās kvalitātes bāzes eļļas un piedevu paketes, kur visbūtiskākā un dārgākā eļļas sastāvdaļa ir bāzes eļļa! Nestes eļļām nav kompromisu!
Tāpēc, izvēloties Neste eļļas, jūs varat būt pārliecināti, ka jūs esat pieņēmuši labāko lēmumu jūsu automašīnas apkopei!
Kāpēc eļļas maiņa ir svarīga un cik bieži tā ir jāmaina?
Transportlīdzekļa ekspluatācijas laikā eļļas sākotnējās īpašības pakāpeniski mainās un tā zaudē savu veiktspēju, kā arī palielinās piemaisījumu daudzums eļļā.
Eļļa ar kvalitatīvām sastāvdaļām (īpaši ar kvalitatīvām bāzes eļļām) nolietosies daudz lēnāk un tā būs labā stāvoklī visā eļļas maiņas intervāla laikā, tomēr piesārņojums eļļā var nokļūt arī vielas no apkārtējās vides, piemēram, mikroskopiskas putekļu daļiņas, ja ieplūdes sistēmas blīvējums nav pietiekams, kā arī nesadegusī degviela vai dzesēšanas šķidrums, ja bojāta dzinēja galva vai eļļas dzesētājs. Tāpēc ļoti gari eļļas maiņas intervāli nav vēlami ne tikai eļļas nolietošanās dēļ, bet arī ekspluatācijas laikā radušos bojājumu dēļ. Īpaši būtiski tas ir lietotām automašīnām un automašīnām, kuras izmanto lauku apvidos uz grants ceļiem vai lielākoties pilsētas režīmā ar īsiem intervāliem.
Būtisks eļļas kvalitātes faktors ir spēja pretoties ļoti agresīvajai videi, kuru rada karstums un degvielas sadegšanas blakusprodukti. Arī pastāvīgā temperatūras maiņa veicina kondensāta rašanos, kas nosēžas uz dzinēja sieniņām. Šeit eļļas kvalitātei ir izšķiroša nozīme! Tiklīdz eļļa vairs nespēs pretoties agresīvajai videi, dzinējā radīsies korozija, tas aizaugs ar degvielas sadegšanas blakusproduktiem, parādīsies izdilums un eļļas patēriņš! Starpcitu, eļļas patēriņš ir viens no nolietojušās eļļas simptomiem!
Ja eļļa izstrādāsies pirms eļļas maiņas intervāla beigām, tā nodarīs būtisku kaitējumu dzinējam, tāpēc eļļa ir jāmaina periodā, kad tā vēl ir labā stāvoklī!
Kas ietekmē motoreļļas patēriņu?
Motoreļlas patēriņu ietekmē dažādi faktori – dzinēja stāvoklis un izdilums, autoražotāja konstruētās dzinēja īpatnības, braukšanas stils un eļļas kvalitāte un klasifikācija.
Vērtējot eļļas īpašību ietekmi uz eļļas patēriņu, būtiskākie faktori būs piemērotas viskozitātes klases izvēle un motoreļļā izmantotās bāzes eļļas kvalitāte. Eļļas ar zemāku viskozitātes klasi, piemēram, 0W-20 vai 0W-30, eļļas patēriņu var palielināt savu fizikālo īpašību dēļ, savukārt, eļļas ar augstāku viskozitātes klasi, piemēram, 5W-40, 5W-50 eļļas patēriņu var samazināt, ja vien tā neizsūcas gar bojātiem blīvslēgiem un negatīva spiediena rezultātā nenokļūst degkamerā un tur nesadeg dēļ dzinēja diluma vai nosprūdušiem eļļas gredzeniem. Tomēr, izmantojot eļļu ar augstāku viskozitātes klasi, vēlamo eļļas patēriņa samazinājumu var arī neiegūt.
Braukšanas režīms ir viens no eļļas patēriņu ietekmējošiem faktoriem! Ekspluatējot automašīnu trasē, tā uzkarst daudz vairāk, līdz ar to paātrināti izstrādājas, tā var kļūst neatbilstoši šķidra un lielas slodzes apstākļos, pastiprināti nokļūstot degkamerā, sadegot kopā ar degvielu. Braukšana pilsētas režīmā ar pastāvīgu apstāšanos un uzsākšanu arī veicina eļļas izstrādāšanos un iespējamu eļļas patēriņu.
Eļļas patēriņu ietekmē arī rūpnīcā konstruētā dzinēja īpatnības– eļļas gredzenu izvietojums, biezums, virzuļu garums un, protams, dilums.
Lai arī kāda būtu eļļas viskozitātes klase vai braukšanas režīms, motoreļļas ar kvalitatīvu bāzes eļļu izstrādāsies lēni un eļļas patēriņš nebūs pamanāms vispār vai būs ļoti nebūtisks, to izmantojot arī garos eļļas maiņas intervālos, piemēram, 30 tūkstoši km. Ja, uzsākot automašīna ekspluatāciju, jau sākotnēji izvēlēsieties kvalitatīvas eļļas, eļļas patēriņš nebūs manāms daudzu simtu tūkstošu kilometru garumā! Šis ir vēl viens iemesls, kādēļ izvēlēties Neste motoreļļas!
Vai dīzeļdzinēju eļļu var izmantot benzīna dzinējā?
⇒ Jā, to var izmantot, ja eļļa atbilst arī benzīna dzinējiem nepieciešamajām API un ACEA klasēm vai autoražotāja kvalitātes prasībām. Pārbaudiet klasifikācijas prasību transportlīdzekļa lietotāja rokasgrāmatā. Pašreizējās sintētiskās vieglo automobiļu motoreļļas parasti ir vienlīdz piemērotas gan benzīna, gan dīzeļdzinējiem, kā arī dzinējiem ar turbokompresoru. Lieljaudas transportlīdzekļiem un darba mašīnām paredzētās dīzeļdzinēju eļļas nav piemērotas, vismaz jaunākām automašīnām ar benzīna dzinēju.
Vai benzīna un dīzeļdzinēju eļļas var sajaukt kopā?
⇒ Motoreļļas, kas izgatavotas vienam un tam pašam pielietojumam un atbilst vienādām kvalitātes klasifikācijām, piemēram, Neste Pro un Neste Turbo NEX, var sajaukt kopā neatkarīgi no tā, vai tās ir vienas vai vairāku pakāpju. Savukārt dažādu lietojumu, piemēram, dīzeļa un benzīna dzinēju, eļļu jaukšana nav ieteicama. Tomēr vislabākais veids, kā nodrošināt, lai smērviela nezaudētu kvalitāti, ir izmantot vienu un to pašu eļļu visā maiņas intervālā.
Ko nozīmē SAE, API un ACEA motoreļļu klasifikācija?
⇒ SAE klasifikācija norāda eļļas viskozitāti. Jo zemāks klases numurs, jo plānāka ir eļļa. API un ACEA klasifikācijas nosaka eļļas piemērotību dažādiem dzinējiem, piemēram, benzīna un dīzeļdzinējiem. Klasifikācijas arī nosaka, vai paredzētais dzinējs ir, piemēram, ar turbokompresoru vai atmosfēru. Klasifikācijas ir izskaidrotas pievienotajā Transportlīdzekļa lietošanas rokasgrāmatā.
Ko nozīmē pārnesumu eļļas klasifikācija API GL-4 un GL-5?
⇒ API klasifikācija transmisijas eļļām nosaka eļļas pretnodiluma īpašības. Jo lielāks skaitlis, jo lielāks ir pretnodiluma piedevu daudzums transmisijas eļļā. Eļļas ar augstāko GL-5 klasi parasti tiek izmantotas tā sauktajām aizmugurējās ass aizmugurējās piedziņas automašīnām, kur ir nepieciešams liels daudzums anti-wear piedevu. API GL-4 transmisijas eļļas satur 2 reizes mazāku pretnodiluma piedevu daudzumu, salīdzinot ar API GL-5 pārnesumu eļļām. Api GL-4 pārnesumu eļļas parasti izmanto priekšpiedziņas automašīnu transmisijās. API klase ir jāizvēlas saskaņā ar automašīnas ražotāja norādījumiem. Izmantojot transmisijas eļļas, kuru klasifikācija ir zemāka par ieteikto, var izraisīt ātru detaļu nodilumu. No otras puses, izmantojot augstāku klasifikāciju, nekā prasīts, var rasties slikta sinhronizācija manuālajās pārnesumkārbās.
Vai Neste bremžu šķidrumu var sajaukt ar citiem bremžu šķidrumiem?
⇒ Neste bremžu šķidrums pārsniedz DOT 5.1 prasības. Ir dažādi bremžu šķidrumu veidi: DOT 5.1, DOT 5, DOT 4, DOT 3 un DOT 2. Galvenais, kas atšķir dažādas DOT bremžu šķidrumu kategorijas, ir to viršanas punkti vai temperatūra.
⇒ DOT 4, DOT 3, DOT 2 un DOT 5.1 var sajaukt, nesamazinot veiktspēju un nesabojājot bremžu sistēmu, jo to pamatā ir glikols. DOT 5 bremžu šķidrumi ir silikona šķidrumi. DOT 5 var aizstāt DOT 3 un DOT 4, taču to nedrīkst sajaukt ar citiem bremžu šķidrumiem.
Vai biodzesētāju un parasto dzesēšanas šķidrumu var sajaukt kopā?
⇒ Jā, var sajaukt, bet testēšanas iekārtas, kas balstītas uz blīvumu, var uzrādīt nepareizu maisījuma salizturību. Tas ir tāpēc, ka biodzesētāja blīvums ir daudz zemāks nekā parastajam dzesēšanas šķidrumam.
Ko manam uzņēmumam var nozīmēt stingrākas emisijas prasības?
Kravas automašīnas un autobusi rada aptuveni ceturto daļu no ES ceļu satiksmes oglekļa dioksīda emisijām, kas atbilst vidēji 6% no ES kopējām emisijām. 2019. gadā apstiprinātajos ES mēroga oglekļa dioksīda un emisiju standartos smagajiem transportlīdzekļiem, cita starpā, tika izvirzīti mērķi jaunu kravas automobiļu vidējo izmešu samazināšanai 2025. un 2030. gadā.
No 2025. gada ražotājiem ir jāsasniedz vidējie CO2 emisiju mērķi savām jaunajām kravas automašīnām, kas reģistrētas attiecīgajā kalendārajā gadā:
– No 2025. gada: samazinājums 15%
– No 2030. gada: samazinājums par 30%
Oglekļa dioksīda emisiju standarti attiecas uz lielajiem kravas automobiļiem, kas rada 65–70% no visām smago transportlīdzekļu oglekļa dioksīda emisijām.
Ir nepieciešami visi iespējamie risinājumi emisiju samazināšanai. Izmantojot ceļu satiksmei paredzēto Neste MY atjaunojamo dīzeļdegvielu, uzņēmums var uzreiz samazināt paša radītās emisijas līdz pat 90%, salīdzinot ar fosilo dīzeļdegvielu. Papildus tam svarīga ir arī pareizo smērvielu izmantošana: piemēram, Neste atjaunotajām dīzeļdzinēju eļļām ir garāki maiņas intervāli nekā iepriekš, kas ļauj ietaupīt uz izejvielu patēriņu.